No Image

تلاوت هفته

 

استاد منشاوی

سور مبارکه قارعه، همزه، توحید 

3 مگا بایت

دانلود

تلاوت هفته آینده

استاد شحات محمد انور

تازه ها

قراء و حفّاظ محترم می توانند

جهت معرفی و ارسال آثارشان

در این سایت و همچنین عقد قرارداد

با مؤسسه آیه های آسمانی فاطر

با این شماره ها تماس حاصل فرمایند:

تلفن : 37318155


No Image
نظرات قرآنی محمد کاظم حسن زاده نسخه PDF چاپ
نگارش یافته توسط مدیر سایت   

نظرات قرآنی محمد کاظم حسن زاده

 

1- نقش و تأثیر مسابقات در رشد و ارتقاء کیفی قاریان به چه میزان است؟

جواب این سؤال را باید با یکسری امّا واگرها داد. اگر در مسابقات داورهایی که دعوت می شوند خبره ، باتجربه ،عالم،عادل ،باتقوی و بدور از شخص گرایی باشند و همه آنها بالاتفاق موبایلها را خاموش کرده و بسیار دقت عمل داشته باشند و اگر متسابقین قبل از شرکت در مسابقات از نظر علمی ، تجربه،تخصّص با رعایت سن و سال خود رابسازند و قرائت خود را بروز کنند و فقط نیتشان ارتقاء واعتلای قرآن باشدواگرمسئولین برگزارکننده واقعادراین زمینه کاربلدباشندوجوایزراقابل توجه و در خورشأن قاریان انتخاب کرده و با این کار انگیزه بیشتری ایجاد کنند .مسابقات می تواند عاملی برای رشد باشد.

 

2- دلایل رکود ودرجازدن عده بسیاری از قاریان دهه قبل و اکنون در چیست؟

1)عدم حمایت مادی و معنوی

2)عدم توجه به قاریان بااستعداد در محلات پایین از طرف ارگانهای ذیربط

 3) وسیع شدن شهرها و دسترسی نداشتن نسل جوان و نوجوان قاری به اساتید و خواننده های خوب

 4)عدم جذابیتها در جلسات بخصوص کار بلد نبودن جلسه گردانها

 5)نداشتن انگیزه

 6)درگیریهای اقتصادی و معیشتی و تورم

 

3- به نظر شما مهمترین تفاوتهای قاریان مصری با ایرانی در چیست؟

در خیلی چیزها مثلاً در مصر مسئله حفظ و قرائت قرآن جزو فرهنگ است ولی در ایران فقط یک کار فرهنگی خوب به حساب می آید و می گویند هرکس انجام دهد آدم خوبی است.قاریان مصری فضول نیستند و به کار یکدیگر کار ندارند و سرشان را پایین انداخته و کارشان را انجام می دهند و همانطور موفق هم هستند.قاریان مصری استعداد حفظ کردن دارند و هم صدایشان خوب است.

در کشور مصر عبارت بسیار زیبای العلم فِی الصّغر جزءای از حیات و زندگی است.

 

4- اگر بخواهیم تلاوت 100ساله اخیر مصر را در تلاوت 3قاری خلاصه کنیم به نظر شما این 3 نفر کدامند؟ به ترتیب اولویت نام ببرید؟

مصطفی اسماعیل-عبدالباسط  و منشاوی که البته قاریانی هم مثل شحات اللّیثی و محمد عمران هم نقش بسیار خوبی را ایفا کرده اند.

 

5 - عوامل موفقیت یک قاری توانمند را به ترتیب اولویت نام ببرید ؟

- شاگردی کردن متواضعانه و بدون تکبر و مداوم تا آخر عمر .

- مشاوره با اساتید مختلف ولی زیر نظر یک استاد کار کردن .

- قهرمانی را نا چیز شمردن و از عرفان و چشمه های زلال قرآن و عترت بهره جستن .

- منشا آثار شدن و به دیگران خیر رساندن بخصوص قشر بی پول و مستضعف .

 

6 – فکر میکنید در سال چقدر هزینه بر پایی مسابقات قرآنی در سراسر کشور و همه مقاطع ، اصناف و سازمانها میشود و آیا خروجی آن قابل ارزیابی با هزینه میباشد ؟

جواب های زیادی در این سئوال مستتر است ، برنامه های ارگان ها بیشتر صوری میباشد . بی فایده هم نیست ولی بیشتر قاریان قرآن جوان در جلسات سنتی و محلی با زحمات زیاد اساتید بجائی میرسند . البته نقش رهبری معظم حفظه الله را بایستی از دیگران جدا کرد .

 

7 – به نظر شما محاسن و آسیب های تلاوت های ایرانی در چیست ؟ (اعم از صوت و لحن و تجوید و ...)

محاسن تلاوتها از تقوا و آسیب ها از هوای نفسانی می باشد که البته تنها ویژه تلاوت نیست در همه امور این چنین است . نقش توارث و فطرت سعادت و لیاقت رضایت والدین و اساتید و معلمین سعی و تلاش مراکز فرهنگی خانواده رقابتها و ... را نباید فراموش کرد .

 

 8 – اثرار گانها و سازمان ها در رشد و ارتقاء سطح کیفی تلاوت چیست ؟ نقش متولیان و مدیران قرآنی و سازمانی چیست ؟(سازمانهایی چون اوقاف ، ارشاد ، تبلیغات ، آستان قدس رضوی ، آموزش و پرورش بسیج ، دانشگاهها و ...)

خوب هستند ولی کافی نیستند ویژه هستند و عمومی نیستند آنها از این بهتر هم می توانند عملکرد داشته باشند . به شعارها بیشتر اهمیت میدهند حمایت آنها باید براساس تقاضاهای عامه قاریان باشد آنها باید در خدمت جوامع قرآنی باشند نه اینکه به وسیله قاریان گلیمشان را از آب بکشند به بیگانگان کمتر اهمیت بدهند و هوای خودیها را داشته باشند .

 

9 – عدم رشد قرا بعد از سن 40 سالگی در ایران چیست ؟ چرا سن تلاوت و فراگیری علوم قرآنی در ایران بندرت به سن 40 سالگی میرسد ؟ (به جرات میتوان در ایران 35 سالگی را پایان و انتهای رشد و فراگیری علوم قرآنی و رشد فنی در تلاوت دانست)

علت این است که یک قاری قرآن هم باید از پس خرج و مخارج سنگین زندگی خود برآید و هم کار تلاوت را پیگیری نماید اگر به آن روایت که از معصومین (ع) است که میفرماید: قاریان قرآن از محل بیت المال بایستی هزینه زندگیشان تامین شود عمل می شد دیگر لازم نبود که قاریان قرآن با حزن و اندوه فراوان و با سختی و فشار زندگی روبرو باشند و دچار بی تقوایی گردند و برای تامین معاش خود شب و روز کار کنند با چنین وضعیتی باید به آنها کاپ قهرمانی هم داده شود و همین که تا سن 40 سالگی میرسند خودش هنر است

 

 

با تشکر از زحمات همه شما خوبان

شاگرد کوچک قرآن حسن زاده

بهمن 90

 

 

 

 
No Image
No Image No Image No Image

آمار

عضو: 222
مطلب: 203
سایت: 1
بازدیدکنندگان: 541171
No Image
© موسسه فرهنگی قرآنی آیه های آسمانی فاطر
Hosted By : Kavir Pazh Co.
No Image