No Image

تلاوت هفته

 

استاد منشاوی

سور مبارکه قارعه، همزه، توحید 

3 مگا بایت

دانلود

تلاوت هفته آینده

استاد شحات محمد انور

تازه ها

قراء و حفّاظ محترم می توانند

جهت معرفی و ارسال آثارشان

در این سایت و همچنین عقد قرارداد

با مؤسسه آیه های آسمانی فاطر

با این شماره ها تماس حاصل فرمایند:

تلفن : 37318155


No Image
نظرات قرآنی سعید بیژنی نسخه PDF چاپ
نگارش یافته توسط مدیر سایت   

 

نظرات قرآنی سعید بیژنی

 

1- نقش و تاثیرمسابقات در رشد و ارتقاء کیفی قاریان به چه میزان است ؟

به نظر حقیر  مسابقات نه تنها در رشد و توسعه تلاوت قاریان ایرانی به معنای حقیقی و اعتلای روح معنوی تأثیرگذار نیست بلکه یکی از عوامل رکود و محدود کننده فکری، هنری و معنوی تلاوت می باشد. زیرا قاری باید خود را با مسائل مطروحه در آیین نامه ها محدود کرده و قرائت مطلوب و مورد نظر داوران محترم را ارائه دهد. داور هم یعنی نظر و سلیقه شخصی.

قرائت قرآن یک هنر است و در هنر، مسابقه معنا ندارد چون روح هنراست که اثر آن را برجسته می کند.

هنوز نفهمیدم مسابقه بین دو انسان  با روحیات مختلف ، ویژگیهای صوتی و لحنی متفاوت و در شرایط نابرابریعنی چه؟

 

2- دلایل رکود و درجازدن عده بسیاری ازقاریان دهه قبل واکنون درچیست ؟

-         وجود بارز مسابقات در همه سطوح،  همه اصناف و ...

-         عدم توجه مسئولین و متولیان امور قرآنی به تو سعه هنر تلاوت

-         تبلیغات وسیع و صرف هزینه های فراوان، تنها در بعد کمی تلاوت

-         عدم وجود رویه صحیح و الگو برداری اصولی از قاریان مصری

-         عدم تأکید بر مسایل اخلاقی و عدم نظارت بر تلاوتهای اجرایی از سوی قراء

-         عدم وجود وفاق و اتحاد مبتنی بر آموزه های قرآنی و تواضع عمومی اساتید و متولیان قرآنی در فراگیری علوم مختلف در جهت ایجاد مسیر قرآنی صحیح با همکاری و رهنمود اساتید مصری

 

3- به نظرشمامهمترین تفاوتهای قاریان مصری باایرانی درچیست ؟

-         روح تلاوت و حس انگیزه داده شده توسط مردم و متولیان قرآنی مصر

-         اخلاق قراء و سبک و سیاق و منش ایشان

-         عدم وجود مسابقه در سطوح میانی و بالای قرائت

-         دارا بودن شرایط مناسب معیشتی و نداشتن دغدغه ومخاطرات اقتصادی

-         تواضع و پیروی از اسلوب اخلاقی اساتید مافوق خود

-         وجود مستمعین فنی و یا صاحب ذوق در مصر

-         تشویق و ترغیب متولیان و مسئولان قرآنی این کشور به ارائه قرائت کیفی و اهمیت و ارزش دادن به روح و منش قاری قرآن ( در ایران متأسفانه قراء فقط به درد یک تلاوت سه دقیقه ای  افتتاحیه یا تلاوت 5 دقیقه ای قبل از اذان می خورند

-         اصل زیبا شناختی قاریان مصری

-         وجود دانشگاه و کالج ویژه فراگیری علوم ابتدایی، میانی و سطح بالای قرآنی و تبلور آن در تلاوت مصر

-         و...

 

4- اگربخواهیم تلاوت 100 ساله  اخیرمصررادرتلاوت سه  قاری خلاصه کنیم به نظرشمااین 3 نفرکدامند؟ به ترتیب اولویت نام ببرید؟

-به نظر بنده ازنسل قدیم؛ شیخ مصطفی اسماعیل؛ از نسل اخیر؛ شیخ شحات محمد انور و از نسل جدید؛ شیخ محمود شحات که قطعاً تا ده سال آینده ما شاهد رشد تکمیلی محمود شحات خواهیم بود. شک نکنید!

شاید تنها کسی که بتواند معرف واقعی استاد شحات انور باشد پسرش محمود باشد زیرا هنوز هنر تلاوت استاد شحات انور بر تعداد کثیری از قاریان ایرانی مکشوف نشده است. به نظر بنده استاد شحات انور، مصطفی اسماعیل زمان مامی باشد که هنوز قادر به درک هنرنمایی ماهرانه او نیستیم .

 

5- عوامل موفقیت یک قاری توانمند را به ترتیب اولویت نام ببرید؟

در وهله اول توفیق الهی مهمترین عامل توانمند شدن می باشد که خداوند به هر که بخواهد می دهد.

در وهله دوم:

1) استعداد ذاتی صوتی

2) گوش دقیق وهوش لحنی

3) انجام تمارین ویژه صداسازی و صداشناسی

4) حفظ قرآن

5) صبر و حوصله جهت حصول نتیجه بعد از حداقل 10 سال

6) ارائه تلاوت و بازخورد گیری عمومی و تخصصی

 

6- فکر می کنید در سال چقدر هزینه برپایی مسابقات قرآنی در سراسر کشور و همه مقاطع ، اصناف و سازمانها می شود و آیا  خروجی آن قابل ارزیابی با هزینه می باشد؟

دقیقا نمی توان اعلام ریالی نمود . ولی فکر می کنم بیش از 5 میلیارد تومان باشد خروجی برابر است با آنچه متولیان سازمانها می خواهند . شاید ایشان به دنبال فراگیری عمومی قرآن در بین مردم هستند که با کمی اغماض می توان عنوان کرد که تقریباً موفق بوده اند . ولی متاسفانه قشر دیگری به عنوان قاری در مسابقات نیز شرکت کرده اند که خروجی آنها به شدت پایین بوده و روز به روز شاهد افت آنها هستیم چون هیچگونه هدف و چشم انداز برای ایشان تعریف نشده و مسئول منابع مالی و برنا مه ریزی قرآنی آیا واقعاً توانسته این همه علاقه مند به قرآن را به اهدافشان برساند؟ اصلاً آیا هدف واحدی موجود است؟ باید به میان این قشر توانمند رفت و از آنها پرس و جو نمود و هدف و خواسته آنها که قطعاً چیزی جز رشد و ارتقاء نیست آن هم به کمک اساتید و خبرگان غیر ایرانی(مصری). چون به نظر بنده فن تلاوت فقط در مصر نهفته  شده است و باید چندین دوره آکادمی و الگو برداری را انجام نمود تا به مرور زمان آن نگاه فنّی و اثرگذاری تلاوت را از آنها گرفته و با هوش و ذوق ایرانی ادغام نمود  در کنار حبّ علی و نگاه و مکتب شیعه قرار داده و از زیر بنا (حداقل 20 تا 30 سال آینده ) قاریانی در جهان اسلام تلاوت کنند که بتوانند نسل جدید قرائت شیعی را بنیان نهند .

 

7- به نظر شما محاسن و آسیب های تلاوت ایرانی در چیست؟ (اعم از صوت و لحن و تجوید و ...)

به نظر بنده حقیر : اکثر قاریان ایرانی بسیار خوش صدا و دارای توانمندی بسیار در زمینه شبیه سازی و نزدیک نمودن صوری اجرای تلاوت خود به قراء مصری هستند ولی در  واقعیت این روی سطحی کار می باشد چون برای رسیدن به مرز تمرکز روحی و روانی در تلاوت ابزار اصلی و اصولی لازم است که هیچکدام در ایران انجام نمی شود . البته شاید از فراگیری علوم مختلف موجود بتوان از حفظ نام برد که متأسفانه حفظ را هم از قرائت جدا کرده اند ( نمی دانم چرا؟) روخوانی و روانخوانی ، تجوید و صوت و لحن و وقف و ابتدا را فقط بصورت کلیشه ای و کتابی و... در مدارس و کلاس بطور سنتی و به قول جدیدی ها در کارگاهها می آموزند در حالیکه باید و قطعاً زمانی از عمر را صرف این امور نمود و دانش را کاملاً بالا برد نه توأماً با هم.

 مهمترین آسیب قراء ایرانی در تلاوت (به نظر بنده): ما هنوز از صوت خود کاملاً بی خبریم ، ولی رتبه های بسیاری در شهر ، استان و کشور و... داریم.

راه حل: باید صوت را آنقدر توانمند نمود و الحان را روی آن سوار کرد. فی الحال برعکس است الحان به زور فریاد و تغییر قیافه و... بر روی صوت می نشینند.

 

8- اثر ار گان ها و سازمانها در رشد و ارتقاء سطح کیفی تلاوت چیست؟نقش متولیان و مدیران قرآنی و سازمانی چیست؟ ( سازمانهایی چون اوقاف ،ارشاد، تبلیغات ،آستان قدس رضوی، آموزش و پرورش، بسیج، دانشگاههاو...)

به نظر بنده : ارگانها و سازمانها فقط نقش حامی باید داشته یاشند امّا فی الحال از ابتدا تا انتها دارای نقش های متفاوتی هستند و با اضافه نمودن تعداد کمی متخصص  در کادر خود می خواهند قدم های بزرگی بردارند. توصیه ام اولاً به خودم و سایر عزیزان این است نباید نشست و منتظر تصمیم این ارگانها بود.باید خودمان به دنبال افزایش معلومات ،سطح توانایی اجرایی و ... باشیم و قرآن را برای مستمعین که همگی در بین آحاد مردم موجود هستند با کیفیت اثرگذار ارائه دهیم.

اوقاف/ارشاد/ تبلیغات و ... باید پاسخگو باشند که با صرف نمودن این گونه هزینه ها دنبال کدام گروه هدف هستند؟ خصوصاً متولیان و مدیران قرآنی که بسیار نقش کلیدی دارند و با یک تصمیم حتّی درست عده ای عاشق قرآن را از مشمولیت تصمیم خود محروم نمایند.

 

9- عدم رشد قراء بعد از سن 40 سالگی در ایران چیست؟ چرا سن تلاوت و فراگیری علوم قرآنی در ایران بندرت به سن 40 سالگی می رسد؟ ( به جرأت می توان در ایران 35 سالگی را پایان و انتهای رشد و فراگیری علوم قرآنی و رشد فنی در تلاوت دانست)

  به نظر بنده : همان 35 سالگی بهترین عدد می باشد.

استاد شعیشع ،نعینع, متولی و مصطفی و تمامی قراء مصری ، تازه از 30 سالگی شروع و آغاز تلاوت را به سبک خود دارند و به مرور زمان به تجربه و تکمیل سبک خود می پردازند و تا 40-45 سالگی به یک قاری چیره دست تبدیل می شوند. اما متأسفانه در ایران قاری در سن 13 سالگی نفر اول ایران شده ، یا در سن 25 سالگی نفر اول بین المللی شده و اجراهای متعدد ،داوری! و بی هدفی ،تلاوت های تکراری ، افراط در انعکاس نظرات و دیدگاهها و... باعث می شود که خود دیگر به دنبال رشد خود نباشد. و این حقیقتی غیر قابل انکاراست.اگر به همین شیوه پیش برویم تا یک دهه دیگر می گوییم قاری هم قاریان قدیمی ایرانی!

 

 

 

 

 
No Image
No Image No Image No Image

آمار

عضو: 222
مطلب: 203
سایت: 1
بازدیدکنندگان: 541211
No Image
© موسسه فرهنگی قرآنی آیه های آسمانی فاطر
Hosted By : Kavir Pazh Co.
No Image